Do wakacji pozostało

---

Z kulturą na Ty

Komisja Kultury jest zespołem nauczycieli języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie. Celem działań jest organizowanie z młodzieżą imprez kulturalnych na terenie szkoły oraz udział w wydarzeniach kulturalnych oferowanych przez różne instytucje działające na terenie Wrocławia i nie tylko. Formy pracy komisji są różnorodne. Uczniowie biorą udział w:
  • edukacji filmowej,
  • edukacji teatralnej,
  • lekcjach muzealnych,
  • lekcjach edukacyjnych,
  • imprezach towarzyszących,
  • projektach,
  • konkursach.
Grupa uczniów naszej szkoły zajmuje się redagowaniem gazetki „LOGOS”. Komisja Kultury współpracuje też z nauczycielami, organizując im różne formy życia kulturalnego.

Wyjście do Narodowego Forum Muzyki

21 grudnia 2017r. uczniowie klas 1TL2,2TL1,2TLi,3TP i 3KAE wzięli udział w świątecznym koncercie edukacyjnym pt."Wigilie polskie"w Narodowym Forum Muzyki .Było to niezwykłe spotkanie przy wigilijnym stole Kościuszki, Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Kasprowicza, Orląt Lwowskich i harcerzy Szarych Szeregów. Wszystkie słowa, które wypowiedzieli nasi bohaterowie, były autentyczne, zaczerpnięte z listów, dokumentów i twórczości. Dodatkowo usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy w interpretacji dwóch chórów: Chóru NFM i Chóru Chłopięcego NFM. Widowisko wywarło na nas niesamowite wrażenie.

2018-01-04;   Beata Śliwińska

Konkurs Wiedzy o Savoir Vivrze

14 grudnia 2017r. uczniowie klasy 2 TL1 wzięli udział we Wrocławskim Konkursie Wiedzy o Savoir Vivrze "Bon ton, czyli jak być damą? Jak zostać dżentelmenem?" w ramach programu "Młodzi Obywatele Kultury". Konkurs miał na celu uwrażliwienie młodzieży na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych, w sytuacjach towarzyskich i oficjalnych. Nasi uczniowie spisali się doskonale- pokazali, że umieją zachowywać się odpowiednio w różnych okolicznościach, a przede wszystkim,że potrafią praktycznie wykorzystywać wiedzę i umiejętności dotyczące savoir vivre'u nabyte w ramach własnych zainteresowań: w domu, szkole, na przyjęciu itp. Chłopcy są promotorami dobrych manier nie tylko w szkole, ale równiez poza nią.

2018-01-04;   BS

Wyście do Pałacu Królewskiego

24 listopada 2017 uczniowie klas 2 TPK oraz 2 TE odwiedzili Pałac Królewski we Wrocławiu. W trakcie lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji „Nowy poczet władców polskich” usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat naszych królów i królowych. Pani przewodnik podała wiele autentycznych faktów, ale także opowiedziała interesujące legendy i anegdoty. Wiecie na przykład skąd wziął się przydomek „Krzywousty”? Wedle faktów, skrzywienie rysów twarzy króla Bolesława było najprawdopodobniej wynikiem porażenia nerwów, ale legenda mówi, że był on tak rozczarowany i zniesmaczony rządami swojego ojca, że aż mu twarz wykrzywiło. Jeśli chcecie usłyszeć więcej ciekawostek na temat panujących w Polsce, odwiedźcie wystawę.

2017-12-08;   Beata Śliwińska

Wyjście do Muzeum Archidiecezjalnego

24 listpoada klasa 1 TAT wraz z wychowawcą wybrała się do Muzeum Archidiecezjalnego na lekcję muzealną poświęconą sztuce średniowiecza. Muzeum wyróżnia się tym, że gromadzi m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska. Młodzież obejrzała stałe wystawy sztuki starożytnej, średniowiecznej, a także nowożytnej. Obecnie mieści się tutaj w bibliotece podręcznej pół tysiąca książek oraz około sześć tysięcy zabytków, w tym najcenniejsze i wyjątkowo bogate zbiory sztuki romańskiej oraz gotyckiej. Wbrew temu, iż eksponaty nie stanowią systematycznie gromadzonego zbioru reprezentują religijną sztukę regionu w jej różnych aspektach. Informują o jej otwartości na obce wpływy. Mówią o charakterze śląskiej sztuki średniowiecznej, jej rozwoju, przemianach ideowych i stylistycznych, jakim podlegała. Wystawa i lekcja pokazały uczniom, że warto korzytać z dodatkowych źródeł wiedzy, rozbudziły uczucie związku z regionem, a przede wszystkim promowały właściwy stosunek do zabytków kultury i historii.

2017-12-04;   Beata Śliwińska

Wyjście do Muzeum Narodowego

24 listopada 2017 roku uczniowie klas 2 TL1 i 2 TL2 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Narodowego. W ramach lekcji muzealnej obejrzeli szereg zabytków z największej w Europie kolekcji sztuki średniowiecznej. Przechadzkę po salach muzealnych rozpoczęliśmy od obejrzenia złotych przedmiotów wchodzących w skład tzw. skarbu z Środy Śląskiej, później zapoznaliśmy się z symboliką zawartą w malarstwie religijnym, atrybutami wielu postaci świętych, nagrobkami książąt śląskich, przedstawieniami Matki Boskiej opłakującej zdjętego z krzyża udręczonego Chrystusa- piety, a spacer skończyliśmy, oglądając najsłynniejsze z dzieł Lucasa Cranacha pokazywane na cieszącej się ogromną popularnością wystawie czasowej.

2017-12-01;   Beata Śliwińska

Udział w koncertach w Narodowym Forum Muzyki

20 października 2017r. 100 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w koncercie edukacyjnym dla młodzieży pt. "José Torres & Havana Dreams symfonicznie" promującym muzykę kubańską. Podczas koncertu młodzież usłyszała tradycyjną muzykę kubańską, która zabrzmiała w aranżacji Filipa Torresa na bogate, oryginalne instrumentarium oraz orkiestrę symfoniczną. Ponieważ twórczość mieszkańców największej z wysp Wielkich Antyli często opowiada o ich losach – wykonawcy koncertu przybliżyli młodzieży teksty i znaczenie utworów. Wrażenia, jakie wynieśli młodzi ludzie po zakończeniu koncertu są nie do opisania. Wszyscy byli bardzo poruszeni i przejęci tak ciekawą aranżacją.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

„Twój Vincent”

W październiku uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli w projekcji filmu „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Film opowiada historię życia i śmierci Vincenta van Gogha - jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów. Dzieło jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską złożoną z 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu ponad 2 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Paleta barw pobudzająca wyobraźnię, kryminalna fabuła i nastrojowa muzyka to z pewnością walory tego filmu. Polecamy wszystkim miłośnikom dobrego kina.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Wyniki konkursu o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego

W październiku odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Z nieopisaną radością informujemy, że wśród uczniów są znawcy twórczości i życia Mistrza z Czarnolasu. Miłośnicy talentu „ojca poezji polskiej” przybyli do sali 34 i zmagali się z różnymi zadaniami dotyczącymi między innymi etapów życia, gatunków literackich i dzieł poety renesansu.
Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Martyna Siwiec z klasy II TL1 i Maria Flejszczak z klasy II TL2. Miejsce trzecie przypadło Aleksandrze Łaskarzewskiej z klasy II TL1.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poznawaniu dzieł Jana Kochanowskiego, które są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla jego następców.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Trening Umiejętności Społecznych

W naszej szkole realizujemy projekt „Trening Umiejętności Społecznych”.
Jest to program Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży we współpracy z Credit Suisse. Został
stworzony z potrzeby zwrócenia większej uwagi na znaczenie kompetencji personalnych i
społecznych, poprzez zapisanie ich w efektach kształcenia wspólnych dla wszystkich
zawodów. Jest wiec bardzo przydatnym narzędziem odpowiadającym zmianom w szkolnictwie zawodowym.
Celem programu jest rozwiniecie wśród młodzieży umiejętności, które w dalszej
perspektywie zwiększą możliwości młodych ludzi na znalezienie miejsca na rynku pracy, a
także wpłyną pozytywnie na jakość życia osobistego.
Na program składają się dwa elementy: cykl 25 zajęć z zakresu kształtowania kompetencji
społecznych oraz realizacja przez uczniów autorskich projektów o charakterze edukacyjno-społecznym. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w wybranych grupach projektowych przez nauczycieli: p.Katarzynę Pałkiewicz, p.Agnieszkę Skarupę, p.Justynę Szarańską, p. Małgorzatę Szydłowską i p. Beatę Śliwińską.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Wycieczka do Gross- Rossen i Książa

11 października uczniowie klas 2TL2, 2 TS i 3TL1 pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w wycieczce krajoznawczej. Ich pierwszym celem było poznanie historii obozu Gross- Rossen w Rogoźnicy. Tu obejrzeli film opowiadający o historii obozu, makietę obozu, a następnie pod opieką przewodnika przeszli przez bramę obozową i zobaczyli m. in. fundamenty bloków i krematorium, dzwon obozowy, części piwniczne łaźni, kuchni więźniarskiej, tkalni oraz bloku 9/10, piec krematorium polowego, ścianę śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów (dziś w tym miejscu umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom obozu) oraz stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z dwu głównych miejsc pracy więźniów.
Następnym etapem wycieczki był zamek Książ, gdzie uczniowie zapoznali się z dziejami obiektu, a przewiodniczka podczas spaceru po licznych salach zamkowych opowiadała o wydarzeniach poprzedzających II wojnę światową oraz podczas jej trwania. Uczestnicy wycieczki poznali sylwetkę Jana Henryka XV, syna Jana Henryka XI, który przeprowadził tzw. drugą wielką przebudowę zamku.Dzięki niemu Zamkowe tarasy otrzymały swoją dzisiejszą formę. Hochberg w 1908 roku rozpoczął również budowę wałbrzyskiej Palmiarni, prezentu dla swej małżonki Księżnej Daisy. Odwiedziliśmy również podziemia budynku, do którego w latch 1943-45 wkracza nazistowska paramilitarna organizacja „Todt“. To tu przygotowywano jedną z głównych kwater Hitlera. Po zakończeniu spaceru pod opieką przewodnika uczniowie mogli pospacerować alejkami w ogrodzie. Wyjazd zaowocował poszerzeniem wiedzy historycznej.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Wyniki konkursu o życiu i twórczości Ignacego Krasickiego

Z radością informujemy,że rozstrzygnięty został konkurs plastyczny o życiu i twórczości Ignacego Krasickiego-wybitnego pisarza epoki oświecenia. Najbardziej interesujące okazały się prace Mateusza Osenkowskiego z klasy III TLA, Karoliny Gałajdy z klasy II TLB i Jolanty Kalety z klasy II TAT.
Zwycięzcom gratulujemy talentu i inwencji twórczej.

2016-01-27;   Beata Śliwińska

Konkurs Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce

Zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce, który odbędzie się w Elektronicznych Zakładach Naukowych.
Szkolne eliminacje będą miały miejsce 1 marca 2016 roku w sali 33 o godzinie 14.

2016-01-27;   Beata Śliwińska

Zwiedzanie wystawy "Pojednanie/Versohnung in progress...Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r."

13 stycznia 2016r. uczniowie klas I TLi, I TL1 i III TLa obejrzeli
wystawę "Pojednanie/Versohnung in progress...Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r., która została przygotowana przez ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu z okazji 50.rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.
Kustosz muzeum opowiedział nam o odwadze osób działających na rzecz pojednania i przedstawił treści szczególnie istotne dla Wrocławia.

2016-01-14;   Beata Śliwińska

"Adaptacja filmowa 5D"

15 i 18 grudnia 2015 roku uczniowie klas trzecich i czwartych obejrzeli spektakl na podstawie filmu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1958 roku w połączeniu z nowoczesnymi technikami multimedialnymi i zaangażowaniem pięciu zmysłów sensorycznych (5D: wzrok, słuch, węch, dotyk, emocje). Przedstawienie przenosiło młodzież w czasie, a także zachęcało do refleksji nad sytuacją osób żyjących w tym najtrudniejszym dla Polski okresie.
Spektakl realizował następujące cele kształcenia i treści nauczania : uczniowie mieli okazję nabycia sprawności analizy i interpretacji nowego tekstu kultury, podejmując jednocześnie refleksję nad znaczeniami sytuacji mających miejsce w filmie i na deskach teatru (integracja kinematografii z teatrologii, ekranizacja dzieła literackiego Jerzego Andrzejewskiego, która przedstawiała losy i wewnętrzne konflikty młodego człowieka – Macieja Chełmickiego (doskonała rola Zbigniewa Cybulskiego), w pierwszych dniach zakończenia II Wojny Światowej dała szerokie możliwości w obszarze omawianych na lekcjach języka polskiego wartości, takich jak: patriotyzm, Bóg, honor, ojczyzna, dobro, solidarność, a także problemów egzystencjalnych: miłość, śmierć, cierpienie, samotność, w trakcie lekcji integrowane były różne zmysły sensoryczne, była ona zatem istotną interaktywną możliwością uczenia przez odczuwanie, o różnych obszarach egzystencjalnych – dostrzegania w świecie konfliktów wartości: spełnienie indywidualne, czy oddanie ojczyźnie? Miłość czy przyjaźń i oddanie pozostałym z Pokolenia Kolumbów?
Sztuka zrobiła piorunujące wrażenie na młodzieży.

2016-01-07;   Beata Śliwińska

Konkurs o życiu i twórczości Ignacego Krasickiego

Ogłaszamy konkurs na znajomość życia i twórczości Ignacego Krasickiego
(lektura z gwiazdką).
Prace w formie albumów, prezentacji multimedialnych, plakatów lub innych form plastycznych należy składać u nauczycieli języka polskiego do dnia
18 grudnia 2015 roku.
Na osoby zainteresowane czekają nagrody.

2015-12-06;   Beata Śliwińska

Wyniki konkursu na znajomość "lektur z gwiazdką"

Z radością informujemy, że wśród nas są wielbiciele powieści "Lalka".
2 grudnia 2015 roku tłumnie przybyli na konkurs sprawdzający znajomość utworu Bolesława Prusa.
Znawcami lektury okazali się: Marta Narbutowicz z kl.III TLa- I miejsce oraz Daniel Bożek, Mariusz Broszko, Filip Fusek, Jakub Wasieczko(III TLa) i Rafał Świrski
(III Ts)- II miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poznawaniu najwybitniejszych dzieł polskiej literatury.

2015-12-05;   Beata Śliwińska

"Sól Ziemi"

W listopadzie uczniowie klasy IV TLb uczestniczyli w projekcji filmu "Sól Ziemi" w reżyserii Juliano Salgado.
Film opowiada o życiu Sebastiao Salgado, brazylijskiego fotografa, który podróżował po świecie przez 40 lat, dokumentując ludzkość w okresie dramatycznych wydarzeń, a także utrwalając piękno Ziemi. Niezwykłe zdjęcia, poruszająca muzyka, obraz zmuszający do refleksji to z pewnością walory tego filmu.
Polecamy wszystkim miłośnikom dobrego kina.

2015-12-04;   Beata Śliwińska

Udział w konkursie " MY POLACY -MY DOLNOŚLĄZACY"

Nasi uczniowie, Zuzanna Majka z klasy IV TLb i Rafał Świrski z klasy III TS, wzięli udział w XI EDYCJI KONKURSU O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA" MY POLACY -MY DOLNOŚLĄZACY".
W swoich pracach przedstawili refleksje dotyczące trudów uczestnictwa w kulturze
i pożytków, jakie z niego płyną ,w przeddzień przejęcia przez Wrocław roli
Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

2015-12-03;   Beata Śliwińska

Lekcja w kinie

25 listopada 2015 roku uczniowie klas 3 TP i 3 TLC wzięli udział w ramach Akademii Filmowej w Multikinie w zajęciach pt. „Dehejteryzacja, czyli od netykiety do cyberprzestępstw”. Podczas poprzedzającego film spotkania podjęte zostały zagadnienia dotyczące nowych technologii, a uczestnicy, oprócz zagrożeń czyhających w Internecie, zapoznali się z pojęciami typu: hejtować, lajkować, szerować, sexting. Kolejnym punktem spotkania było obejrzenie filmu „Obietnica” z 2014 roku ukazujący polskich licealistów w dniu zakończenia roku - prezentował ich problemy rodzinne i uczuciowe, które doprowadziły do zbrodni na jednej ze szkolnych koleżanek.

2015-12-01;   Beata Śliwińska

Udział w wykładach"Sport też biznes"

25 listopada 2015 roku klasy III TLa i II TPs uczestniczyły w wykładach pt."Sport też biznes" na Uniwersytecie Ekonomicznym.
Młodzież wysłuchała czterech prelekcji na temat sportu i biznesu.
Tomasz Urbaniak opowiedział o firmie "GoPro Polska" i jej pasji do sportu,a przy okazji recepcie na biznes. Następnie Michał Łopaciński wyjaśnił, jak wygląda zdobywanie akredytacji na stadiony, i jaką wartość niesie ze sobą jej posiadanie. Największe zainteresowanie wzbudził Martin Kaczmarski,kierowca rajdowy, dla którego cross country to życie i pasja,który omówił pojęcie "antybiznesu w sporcie". Ostatni zabrał głos Maciej Zieliński. Jako były koszykarz objaśnił kulisy koszykarskich przygotowań oraz minusy zawodowego sportu.
Młodzież była bardzo zadowolona z wykładów, a także z nagród, jakie wylosowała biorąc udział w konkursach na temat znajomości poszczególnych dyscyplin sportowych.


2015-11-30;   Beata Śliwińska

Matura próbna

24 i 25 listopada 2015 w naszej szkole zostanie przeprowadzona próbna matura z języka polskiego i matematyki. Maturzystom życzymy połamania piór.

2015-11-23;   Beata Śliwińska

"Trening Umiejętności Społecznych"

W roku szkolnym 2015/ 2016 w naszej szkole rusza trzecia edycja projektu „Trening Umiejętności Społecznych” organizowana przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży przy współpracy Credit Suisse. Celem projektu jest rozwinięcie wśród młodzieży umiejętności, które zwiększają możliwości znalezienia miejsca na rynku pracy, a także wpływają na jakość życia osobistego. Opiekunami grup uczniowskich są: Beata Śliwińska, Justyna Szarańska, Małgorzata Szydłowska, Katarzyna Pałkiewicz, Agnieszka Skarupa i Alicja Jarosz. Chętnych uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w tej ciekawej formie stymulującej własny rozwój.

2015-11-22;   Beata Śliwińska

Konkurs znajomości "lektur z gwiazdką"

Ogłaszamy kolejny konkurs dotyczący znajomości "lektur z gwiazdką" („Lalka” B. Prusa). Przypominamy, że ich znajomość bezwzględnie obowiązuje na maturze. Eliminacje odbędą się 2 grudnia 2015. Serdecznie zapraszamy.

2015-11-21;   Beata Śliwińska

Udział w pokazie filmu pt."Mecz Życia"

19 listopada 2015 roku uczniowie klasy III TLa uczestniczyli w pokazie filmu "Mecz Życia", który poprzedzony został prelekcją członków Klubu Kibiców Niepełnosprawnych.
Film opowiadał historię dziewczynki- Anji, która uwielbiała grać w piłkę. Jej koledzy z klasy uważali, że sport nie jest dla dziewczyn, ale Anja szybko udowodniła im, jak bardzo się mylą. Przełamywanie stereotypów to tylko jeden z filarów „Meczu Życia”. Film porusza także skomplikowaną kwestię śmiertelnych chorób dzieci i dorosłych.

2015-11-20;   Beata Śliwińska

Spektakl muzyczny

13 listopada 2015 uczniowie klas drugich wzięli udział w spektaklu muzycznym pt."Skąpiec" przygotowanym przez T-ART.

2015-11-14;   Beata Śliwińska

"Everest"

8 października 2015 uczniowie klasy III TLA obejrzeli film pt. „Everest” w reż. Baltasara Kormakura. Opowiada on prawdziwą i najtragiczniejszą w historii wyprawę na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996 r., kiedy jednego dnia w śniegach Mount Everestu zginęło 15 wspinaczy. Ośmioro himalaistów próbuje zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu, walcząc z zimnem, nawałnicami śnieżnymi i tlenem. Film porusza problem granic ludzkiej wytrzymałości - fizycznej i psychicznej.

2015-10-09;   Beata Śliwińska

Konkurs recytatorski

2 października 2015 w Liceum nr 12 odbył się Międzyszkolny konkurs recytatorski poświęcony 
poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nasza szkołę godnie reprezentowała Vanessa Pięta
z klasy II TLC. Życzymy jej dalszych sukcesów.

2015-10-03;   Beata Śliwińska

Salon Maturzysty

28-29 września 2015 klasy czwarte brały udział w Salonie Maturzysty. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach dotyczących znajomości procedur maturalnych oraz zapoznała się z ofertą szkół wyższych.

2015-09-29;   B Ś

Dolnośląski Festiwal Nauki

22 września 2015 uczniowie klas IV TSK, IV TLB i III TLA obejrzeli w ramach Dolnośląskiego 
Festiwalu Nauki przedstawienie pt. "Maria Pawlikowska - Jasnorzewska  -prowokująca autorka 
poezji miłosnej". Spektakl oparty był na wierszach, dzienniku, wspomnieniach i listach poetki.
Byliśmy świadkami magicznej opowieści  o losach Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej: 
cudownym dzieciństwie  na Kossakówce, miłościach, małżeństwach i zmaganiach twórczych.

2015-09-24;   B Ś

Dolnośląski Festiwal Nauki

21 września 2015 uczniowie klasy II TLB obejrzeli w ramach Dolnośląskiego 
Festiwalu Nauki przedstawienie pt. „Jama. Sama”. Spektakl przygotowały studentki IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST środkami Teatru Lalek z zastosowaniem projekcji multimedialnej. Młodzież obejrzała codzienne czynności lalkowej bohaterki, ilustrowane krótkimi, internetowymi filmami.

2015-09-23;   B Ś

"Kładka Kapeluszników" 20.06.2015 PROGRAM

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w FINALE Projektu MOSTY "Kładka Kapeluszników",
który odbędzie się 20.06.2015 r.

Zbiórka w Zespole Szkół 23 We Wrocławiu o godzinie 11:00 gdzie zostaniemy ucharakteryzowani na Kapeluszników. :)))
Później ruszamy w korowodzie Kapeluszników do Parku Staromiejskiego. :-)))
Za udział w FINALE uczniowie otrzymają +40 punktów.
Osoby chętne mogą się zgłosić do Pani Małgorzaty Szydłowskiej lub Małgorzaty Madej.
Przybywajcie z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi :))) Serdecznie zapraszamy do zabawy !!! :)))

FINAŁ Projektu MOSTY "Kładka Kapeluszników" 20.06.2015
Park Staromiejski we Wrocławiu

PROGRAM:
13:30 „In omnia paratus” grupa teatralna
14:00 Anima młodzieżowa grupa teatralna spektakl
15:00 Oficjalne rozpoczęcie: Sobota 20.06.2015 Przejście parady w kapeluszach przez Kładkę Kapeluszników od strony Rynku, ulica Szewska w stronę ulicy Widok do Parku Staromiejskiego na Piknik.
15:45 Występ Wrocławskiego Zespołu Reprezentacyjnego Pieśni i Tańca
16:15 Rozstrzygnięcie konkursu „Najciekawszy Kapelusz”, wręczenie nagród. Zaproszenie do udziału w warsztatach tworzenia nakryć głowy, koło sceny.
16:30 Zespół Taneczny Szkoła ALA
16:40 Występ Szkolnego Zespołu Szkół 23 we Wrocławiu. Zespół rockowy Low Budget
17:00 Zespół Fozgen
17:20 FRANKENSTEIN CHILDREN
17:40 Kamil Borkowski
18:00 Występ Zespołu Wojciecha Podgórnego – poezja Śpiewana.
19:00 Paweł Czekalski Poezja Śpiewana.
20:00 Zakończenie

2015-06-17;   Małgorzata Madej

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Mija 75 lat od popełnienie przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, pod wodzą Stalina, jednej z najbardziej barbarzyńskich zbrodni w dziejach świata, jaką było zamordowanie 22500 polskich jeńców wojennych.
W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15 kwietnia klasy II TLA i II TP wzięły udział w projekcji filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, upamiętniającym wydarzenia z 1940 roku.Po obejrzeniu filmu młodzież spotkała się z Dolnośląskimi Rodzinami Katyńskimi oraz wysłuchała przemówienia prezesa DRK pana Jacka Libickiego.

2015-04-19;   Beata Śliwińska

Wyniki konkursu recytatorskiego dla uczniów gimnazjum

17 kwietnia 2015 po raz szósty odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski, w którym uczestniczyli uczniowie wrocławskich gimnazjów. W tym roku motywem przewodnim były góry i ich piękno w poezji. Oto lista zwycięzców:

I miejsce- Magdalena Wojciechowska z Gimnazjum Nr 23

II miejsce- Wojciech Gąsiewicz z Gimnazjum Nr 40

III miejsce- Adrianna Budakiewicz z Gimnazjum Nr 23

Dziękujemy za piękne chwile z poezją, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.

2015-04-19;   Beata Śliwińska

Wyniki VII Powiatowego Konkursu na reportaż o Wrocławiu

Wyniki VII Powiatowego Konkursu na reportaż o Wrocławiu na temat
Wielka Woda - wspomnienia powodzi odbywającego się w ramach VII Powiatowego Projektu Magnum Praemium Wratislaviae:
I miejsce- Patryk Michalak, kl. 3 AKT, Zespół Szkół Ekonomicznych, Wrocław, praca pod tytułem "Wielka Woda- wspomnienia powodzi"
II miejsce- Marcin Muraszkiewicz, kl. 2T, Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu, praca pod tytułem: Wydarzenia widziane z perspektywy małego człowieka"
III miejsce- Agata Ledwig, kl. 3 TP, Zespół Szkół nr 23 we Wrocławiu, praca pod tytułem: "Powódź Stulecia"
wyróżnienie- Sebastian Urbański, klasa 2T, Zespół Szkół Teleinformatycznych i
Elektronicznych we Wrocławiu, praca pod tytułem:"Rok, w którym się urodziłem.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Organizatorzy

2015-04-14;   JSZ

Pierwsze Targi Edukacji Międzykulturowej

12 lutego 2015 r. dwie nauczycielki naszej szkoły- panie Małgorzata Madej i Justyna Szarańska wzięły udział w I Targach Edukacji Międzykulturowej, które odbyły się w Sektorze III, ul Legnicka 65 we Wrocławiu.
Celem tego spotkania było zapoznanie z ofertą wrocławskich organizacji pozarządowych w zakresie wielokulturowości, dialogu międzykulturowego, dyskryminacji, mowy nienawiści, tolerancji, etc.
W ramach targów przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli w przyjemnej atmosferze poznać potrzeby edukacyjne, nawiązać współpracę i zbudować relacje na przyszłość. W trakcie targów odbyły się także prezentacje i wykłady (m. in. Doroty Kozak-Rybskiej o Kalejdoskopie Kultur, zespółu ds. dialogu międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego nt. Sztafety Szkół "Stop mowie nienawiści" itp.

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Warsztaty dla nauczycieli "Wychowanie w kinie"

Grupa nauczycieli naszej szkoły rozwija się, biorąc udział w warsztatach organizowanych w kinie Nowe Horyzonty "Wychowanie w kinie". Co miesiąc oprócz obejrzenia filmu uczestniczą oni w dyskusji i warsztatach dotyczących poruszanej przez reżyserów tematyki. Dotychczas udało się w ramach projektu zobaczyć następujące pozycje filmowe:"Alfabet"- podejmujący problem wspierania kreatywności i indywidualizmu przez system edukacji,"Salę samobójców"- zajmujący się internetem, mediami społecznościowymi i subkulturą emo oraz ich wpływem na człowieka, "ChcagoGirl. Facebookowa rewolucja"-podejmujący temat twórczych sposobów korzystania z nowych mediów, "Jak to jest"- mówiący o wkraczaniu w dorosłość, mierzenie się z problemami świata dorosłych, chorobą i śmiercią oraz "Polowanie" ukazujący problem ostracyzmu społecznego, kłamstwa i spirali wrogości. Przed nami jeszcze cztery filmy do zakończenia projektu.

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Seanse filmowe w kinie Nowe Horyzonty

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Wrocławia Kino Szkoła Kultura biorą udział w seansach filmowych w kinie Nowe Horyzonty.
Pierwszy film realizował zagadnienie "Między pokoleniami i w rodzinie" i nosił tytuł "Hanami kwiat wiśni".
W ramach drugiego cyklu tematycznego"Realizacja pasji i bycie sobą" zobaczyć nam się udało film "Wyjście przez sklep z pamiątkami".
Już wkrótce uczestniczyć będziemy w ostatnim już cyklu tematycznym "Poszukiwanie tożsamości i korzeni"w ramach, którego obejrzymy film "Erratum".
Wszystkie seanse poprzedzone są wprowadzeniem do tematyki filmu, a po obejrzeniu uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach o odpowiedniej tematyce.

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Konkurs o Patronie naszej szkoły

Już w ubiegłym roku przeprowadzony został w naszej szkole konkurs na temat naszego patrona. Składał się on z testu i przygotowania prezentacji na temat Staszica. W tym roku idziemy o krok dalej i wybieramy formę bliższą młodym ludziom.
W okresie od 23 lutego do 23 marca 2015 roku uczniowie naszej szkoły będą mieli okazję wziąć udział w Konkursie na najlepszy komiks historyczny lub przygotować prezentację multimedialną o Stanisławie Staszicu – Patronie naszej szkoły.
Zespoły z klas I- IV mają wykonać komiks historyczny lub prezentację multimedialną,dzięki którym dokładnie zapoznają się z historią życia Stanisława Staszica,poznają informacje o epoce w której żył, miejscach w których bywał, osobach, które odegrały ważną rolę w jego życiu.
Za udział w konkursie klasy otrzymają punkty do Ligi Klas, a autorzy najlepszej pracy otrzymają nagrody.
Serdecznie zapraszamy!!!

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Magnum Praemium Wratislaviae

Trwają przygotowania do kolejnej edycji Magnum Praemium Wratislaviae, czyli cyklu konkursów organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Urząd Miejski we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i oczywiście Zespół Szkół Nr 23 we Wrocławiu. W ramach imprezy odbędą się:
- VIII Powiatowy Konkurs o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna"
- VII Powiatowy Konkurs "Wrocław na fotografii"
- VII Powiatowy Konkurs na reportaż o Wrocławiu
- III Powiatowy Konkurs o Wrocławiu w języku angielskim "My Wroclaw".
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami poszczególnych konkursów i udziału w rywalizacji.

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Konkurs recytatorski dla szkół gimnazjalnych

Już 17 kwietnia 2015 roku odbędzie się konkurs recytatorski adresowany do młodzieży naszej szkoły i uczniów szkół gimnazjalnych. Konkurs ten wpisał się w tradycję naszej szkoły, ponieważ odbędzie się w tym roku już po raz szósty. W zeszłym roku młodzi wielbiciele poezji recytowali wiersze o tematyce miłosnej, a w tym roku tematem przewodnim jest urok górskiego krajobrazu. Naszych uczniów zachęcamy do zgłaszania się do konkursu i zachwycenia jury swoją recytacją.

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Literackie Forum Pisarskie Dzieci i Młodzieży

Nasi uczniowie będą brać udział w Literackim Forum Pisarskim Dzieci i Młodzieży. Cieszymy się, że są wśród nas uczniowie zainteresowani poezją i prozą, chcący doskonalić swój warsztat.

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Konkurs o życiu i twórczości Adama Mickiewicza

Ogłaszamy konkurs o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Prosimy o wykonanie prac plastycznych ilustrujących sylwetkę poety. Wykonane prace należy dostarczyć do nauczycieli języka polskiego do dnia 31 marca 2015 roku. Na zwycięzców czekają nagrody!!!

2015-03-17;   Beata Śliwińska

Konkurs na znajomość lektur szkolnych

Ogłaszamy wielki konkurs na znajomość lektur szkolnych. Maturzyści! możecie sprawdzić swoją wiedzę i przystąpić do zmagań. Konkurs odbędzie się 1 kwietnia 2015 roku we wszystkich klasach czwartych.
Przewidywane specjalne nagrody!!!

2015-03-17;   Beata Śliwińska

MOSTY - Kładka Kapeluszników

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej Szkoły do wzięcia udziału w Projekcie MOSTY - Kładka Kapeluszników! :)

Celem "MOSTÓW" jest zaadoptowanie wrocławskiego mostu lub kładki przez grupy młodych ludzi i stworzenie kulturalno-artystycznego wydarzenia, które zostanie zrealizowane na moście 20 czerwca 2015 roku.

Wybraliśmy nieistniejąca już KŁADKĘ KAPELUSZNIKÓW, powstanie ona na skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ciągiem ulic Widok i Szewską. Symboliczne "Przejście" rozpocznie się od strony ulicy Szewskiej w kierunku Parku Staromiejskiego. Kładka zostanie zaprojektowana i skonstruowana całkowicie przez młodzież w trakcie warsztatów na przełomie lutego i czerwca.

*Jeśli masz zdolności artystyczne: malujesz, grasz na instrumencie, tańczysz ...
*Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach tworzenia kapeluszy przy pomocy wrocławskiej artystki Kamili Fydy-Sikorskiej...

...to wydarzenie jest dla Ciebie! :)

Organizatorami są uczniowie z Zespołu Szkół 23 we Wrocławiu http://www.zs23.wroclaw.pl/, Towarzystwo Edukacji Otwartej www.teo.org.pl, Autorskie Studium Dizajnu i Fotografii ABRYS http://www.abrys.edu.pl/ oraz ALA Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie http://www.ala.edu.pl/

Wszyscy Uczniowie i nasi Przyjaciele są serdecznie zaproszeni do tego wspólnego działania.

Za udział w wydarzeniu uczniowie Zespołu Szkół nr 23 otrzymują +70 pkt.

Wszelkie informacje i kontakt:
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 23
Małgorzata Madej, Małgorzata SzydłowskaALA, ABRYS
Kamila Fyda-Sikorska

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej szkolnego projektu:

2015-02-02;   Małgorzata Madej

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego

W październiku odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Uczniowie klas drugich wykonali plakaty, które przybliżyły sylwetkę poety, wysłuchali audycji prezentującej dorobek Kochanowskiego, a także pisali rozprawki poświęcone inspiracji antykiem w dziełach poety. Wyróżniono prace: Klaudii Dyczyńskiej z klasy II TLB, Filipa Fuska z klasy II TLA i Krystiana Wiśniewskiego również z klasy II TLA. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pisarskich na miarę naszego wielkiego poety doby renesansu.

2014-10-31;   B Ś

Picasso Dali Goya.Tauromachia-walka byków

We wrześniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzealnej,
a także obejrzeli kolekcję dzieł rysunkowych i graficznych prezentowanych w Muzeum Architektury.
Wystawa "Picasso Dali Goya. Tauromachia- walka byków" przedstawiała dzieła wybitnych artystów- Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Francisca Goi. Motywem przewodnim była postać byka- zwierzęcia symbolizującego siłę i odwagę oraz obca dla Polaków tradycja walk byków. Walki byków i związana z nimi corrida to barwny i kontrowersyjny element kultury Hiszpanii, który zmieniał się na przestrzeni wieków.

2014-10-31;   B Ś

Dolnośląski Festiwal Nauki w Teatrze Capitol

22 września 2014r. uczniowie klasy II TLA, III TLB i III TS w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wysłuchali na Dużej Scenie Teatru Capitol wykładu- ilustrowanego pokazem technicznym- dyrektora Konrada Imieli pt."Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Teatru Muzycznego Capitol". Opowiedział on o burzliwych dziejach budynku, a także o teatrze, który wypełnia historyczne mury życiem i sztuką.

2014-10-31;   B Ś

Wszechnica Teatralna

Uczniowie klas IV TLB i IV TP wzięli udział w zajęciach Wszechnicy Teatralnej pt."Zawsze fragment" Tadeusza Różewicza w Teatrze Polskim. Spotkanie to było wyjątkowe, gdyż odbyło się w dniu urodzin poety i dramaturga. Wykład poprowadził dr Piotr Rudzki - kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu.

2014-10-31;   B Ś