Do wakacji pozostało

---

Aktualności

Olimpiada Statystyczna

Dnia 1 grudnia 2017 roku odbyły się szkolne zawody Olimpiady Statystycznej organizowanej prze Główny Urząd Statystyczny. W konkursie szkolnym startowało 5 uczniów Naszej Szkoły. W wyniku przeprowadzonych eliminacji trójka uczniów, po zdobyciu wymaganej liczby punktów, zakwalifikowała się do zawodów okręgowych:
1. Jan Buczeluk z klasy 3 KAE
2. Jan Nowak z klasy 4 TLa
3. Emil Bykowski z klasy 4 TS
W całej Polsce startowało 2545 uczestników z 300 szkół.
Zawody okręgowe odbędą się 9.01.2018 roku. Finaliści Olimpiady otrzymują indeksy na wybrane Uczelnie.
Całej trójce życzymy sukcesów, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w eliminacjach szkolnych i zapraszamy do następnej edycji Olimpiady Statystycznej w przyszłym roku.
Opiekun Jarosława Bucior

2017-12-12;   Jarosława Bucior

Matematyczne eksperymenty - rekrutacja

Informujemy, iż w dalszym ciągu trwa rekrutacja uczniów klas pierwszych i drugich do projektu „Matematyczne eksperymenty – poprawa jakości nauczania matematyki w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych w Gminie Wrocław.
Wszystkich zainteresowanych, którzy jeszcze nie dostarczyli Formularzy Zgłoszeniowych prosimy o dostarczanie dokumentacji do nauczycieli matematyki.
Projekt rozpoczyna się z dniem 1 lutego 2018 roku.
Serdecznie zapraszamy uczniów na zajęcia matematyczne.
Koordynator Jarosława Bucior

2017-12-12;   L S

Zagadnienia do II etapu XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia

Podajemy zagadnienia do II etapu XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna" rozgrywanego w ramach Międzyszkolnego Projektu "Magnum Praemium Wratislaviae":

- w średniowiecznym mieście
- historia wrocławskich kamienic
- różnorodność kulturowa Wrocławia na przestrzeni wieków
- Polonia we Wrocławiu /miejsca, wydarzenia, postacie/
- Wrocławska Solidarność /powstanie i działalność/

2017-12-11;   Organizatorzy

XIII Ogólnopolskie Forum studentów transportu i logistyki Trans Logistik

Zapraszamy na fotoreportaż z XIII Ogólnopolskie Forum studentów transportu i logistyki Trans Logistik.

2017-12-11;   Leszek Szpiech

Wyście do Pałacu Królewskiego

24 listopada 2017 uczniowie klas 2 TPK oraz 2 TE odwiedzili Pałac Królewski we Wrocławiu. W trakcie lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji „Nowy poczet władców polskich” usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat naszych królów i królowych. Pani przewodnik podała wiele autentycznych faktów, ale także opowiedziała interesujące legendy i anegdoty. Wiecie na przykład skąd wziął się przydomek „Krzywousty”? Wedle faktów, skrzywienie rysów twarzy króla Bolesława było najprawdopodobniej wynikiem porażenia nerwów, ale legenda mówi, że był on tak rozczarowany i zniesmaczony rządami swojego ojca, że aż mu twarz wykrzywiło. Jeśli chcecie usłyszeć więcej ciekawostek na temat panujących w Polsce, odwiedźcie wystawę.

2017-12-08;   Beata Śliwińska

XIII Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki - TransLogistics

W dniach 7 i 8 grudnia 2017 roku w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbyło się XIII Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki.
Koło Naukowe Logistics, dzieki staraniom Pani Moniki Wojtaś, zaprosiło uczniów naszej szkoły do udziału w Konferencji. Grupa reprezentantów z klas: 3TL1, 3TL2 i 3TP w dniu 7 grudnia aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu. Udział w TransLogistics umożliwił naszym uczniom nie tylko wymianę wiedzy i doświadczeń, ale również nawiązanie kontaktów ze studentami o podobnych zainteresowaniach i zdobycie ciekawej pracy lub praktyki dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedstawicielami firm. W trakcie forum odbył się konkurs wiedzy z branży TSL, w którym nasz uczeń Piotr Chrobot z klasy 3TL1 zdobył pierwsze miejsce. W teście wiedzy wzięło udział ok.200 uczestników Konferencji, przede wszystkim studentów. Gratulujemy Piotrowi zwycięstwa. Wkrótce zapraszamy na fotorelację.

2017-12-08;   Agnieszka Skarupa

My Polacy – My Dolnoślązacy

Z ogromną satysfakcją informuję, że nasza uczennica, Małgosia Kałuża z klasy IV TLC, zajęła I miejsce w Dolnośląskim Konkursie Literackim o Laur Złotego Pióra „My Polacy – My Dolnoślązacy”. Temat napisanej przez nią pracy brzmiał: Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności (o. Fabian Kaltbach OFM). Warto dodać, że w konkursie wzięło udział 150 uczniów dolnośląskich szkół, a nagrodzono 3 prace. Laureatce gratulujemy talentu, cennych nagród i życzymy kolejnych, wielkich sukcesów.
Katarzyna Pałkiewicz

2017-12-06;   Katarzyna Pałkiewicz

Wyjście do Muzeum Etnograficznego

24 listopada uczniowie klasy 1 TL2 wybrali się do Muzeum Etnograficznego na lekcję edukacyjną prezentującą bliższą i dalszą historię Dolnego Śląska oraz jej dziedzictwo kulturowe przed II wojną światową i po niej. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej rozpoczęliśmy od obejrzenia sal, w których znajdowały się wytwory pochodzenia fabrycznego. Wnętrze izby, wypełnione było doskonale wykonanymi zdobionymi meblami: szafa, kredens, stół, skrzynia, zydle, ale też kołyska i łoże. Ściany zdobiły głównie malowane na szkle obrazy z maryjnymi wizerunkami ze śląskich miejscowości pielgrzymkowych oraz przedstawienia popularnych na tym terenie świętych. W kolejnej sali zobaczyliśmy postacie przedwojennych Dolnoślązaków. Dziewczynki zaciekawił strój kobiecy - utrzymany w ciemnej kolorystyce, o kroju odwołującym się do ubiorów renesansowych. Składały się na niego krótkie katanki z bufiastymi, zwężającymi się rękawami, długie spódnice, na które nakładano zapaski, białe z ażurowym haftem lub jedwabne, zakładane na ramiona kolorowe, biało haftowane chusty oraz bogato zdobione czepce. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia, w którym były zaprezentowane różne rzemiosła: bednarstwo( beczki do kwaszenia kapusty,formy do wyrabiania ciasta chlebowego, maselnice tłuczkowe i korbowe), tkactwo( kołowrotki i deseczki tkackie) czy piernikarstwo( rzeźbione formy). Potem pani przewodnik opowiedziała nam o osadnikach przybyłych na Dolny Ślask po II wojnie światowej. Byli to między innymi: osadnicy z byłych Kresów Rzeczpospolitej, Polacy lub ich potomkowie, powracający po długiej emigracji z Rumunii i Jugosławii czy ludność łemkowska. Wszyscy oni przywieźli ze sobą pamiątki rodzinne, rzeczy, które przedstawiały dużą wartość materialną, ale i takie, które mogły być pomocne w prowadzeniu gospodarstwa. Bardzo gorąco polecamy obejrzenie wystawy.

2017-12-04;   Beata Śliwińska

Wyjście do Muzeum Archidiecezjalnego

24 listpoada klasa 1 TAT wraz z wychowawcą wybrała się do Muzeum Archidiecezjalnego na lekcję muzealną poświęconą sztuce średniowiecza. Muzeum wyróżnia się tym, że gromadzi m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska. Młodzież obejrzała stałe wystawy sztuki starożytnej, średniowiecznej, a także nowożytnej. Obecnie mieści się tutaj w bibliotece podręcznej pół tysiąca książek oraz około sześć tysięcy zabytków, w tym najcenniejsze i wyjątkowo bogate zbiory sztuki romańskiej oraz gotyckiej. Wbrew temu, iż eksponaty nie stanowią systematycznie gromadzonego zbioru reprezentują religijną sztukę regionu w jej różnych aspektach. Informują o jej otwartości na obce wpływy. Mówią o charakterze śląskiej sztuki średniowiecznej, jej rozwoju, przemianach ideowych i stylistycznych, jakim podlegała. Wystawa i lekcja pokazały uczniom, że warto korzytać z dodatkowych źródeł wiedzy, rozbudziły uczucie związku z regionem, a przede wszystkim promowały właściwy stosunek do zabytków kultury i historii.

2017-12-04;   Beata Śliwińska

Wyjście do Muzeum Narodowego

24 listopada 2017 roku uczniowie klas 2 TL1 i 2 TL2 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Narodowego. W ramach lekcji muzealnej obejrzeli szereg zabytków z największej w Europie kolekcji sztuki średniowiecznej. Przechadzkę po salach muzealnych rozpoczęliśmy od obejrzenia złotych przedmiotów wchodzących w skład tzw. skarbu z Środy Śląskiej, później zapoznaliśmy się z symboliką zawartą w malarstwie religijnym, atrybutami wielu postaci świętych, nagrobkami książąt śląskich, przedstawieniami Matki Boskiej opłakującej zdjętego z krzyża udręczonego Chrystusa- piety, a spacer skończyliśmy, oglądając najsłynniejsze z dzieł Lucasa Cranacha pokazywane na cieszącej się ogromną popularnością wystawie czasowej.

2017-12-01;   Beata Śliwińska

Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia

W dniu 22.11.2017r. klasy pierwsze i drugie spotkały się w auli szkolnej, aby uczestniczyć w spotkaniu, które zostało poświęcone akcji 'Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia'. Prezentację przygotował i prelekcje wygłosił Krzysztof Hurkała z klasy 3TL1.Celem tego spotkania było przybliżenie samej akcji oraz jej celowość. Już po pierwszym wykładzie zgłosili sie chętni uczniowie do wzięcia udziału w projekcie. Jeżeli znajdą się uczniowie, którzy również bedą chcieli dołączyć do nas, prosimy o zgłoszenie się do Pani Profesor Zdzisławy Lubczyńskiej-Surdyki oraz Zbigniewa Jarka i Krzysztofa Hurkały.

2017-11-28;   Oliwia Musiał

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego Zawodowego w Logistyce i Spedycji!

Uwaga! Szkolny Konkurs Języka Angielskiego Zawodowego w Logistyce i Spedycji!
Termin 7 grudnia 2017, g.11.30.

Zapisy do 5 grudnia u organizatorów - p. A.Pałac, p. E. Zakrzewskiej i p. M. Miler- Nowak.

Pierwszy etap konkursu przeprowadzony będzie za pomocą aplikacji Kahoot!- w formie gry na dowolnym urządzeniu z przeglądarką internetową. Przewidziano drobne upominki za udział oraz oceny celujące i bardzo dobre z języka zawodowego dla zwycięzców.

Regulamin dostępny na stronie: https://drive.google.com/open?id=1nhJKeiOarkXkLX_zp7k6HhffKDKNLD2u

W styczniu odbędzie się drugi etap w formie tradycyjnej - testu wyboru.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności językowych - mile widziani także uczestnicy praktyk zagranicznych Erasmus +, to dobra okazja dla Was do sprawdzenia zdobytej wiedzy językowej na wyjazdach!

2017-11-26;   E M

Udział w koncertach w Narodowym Forum Muzyki

20 października 2017r. 100 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w koncercie edukacyjnym dla młodzieży pt. "José Torres & Havana Dreams symfonicznie" promującym muzykę kubańską. Podczas koncertu młodzież usłyszała tradycyjną muzykę kubańską, która zabrzmiała w aranżacji Filipa Torresa na bogate, oryginalne instrumentarium oraz orkiestrę symfoniczną. Ponieważ twórczość mieszkańców największej z wysp Wielkich Antyli często opowiada o ich losach – wykonawcy koncertu przybliżyli młodzieży teksty i znaczenie utworów. Wrażenia, jakie wynieśli młodzi ludzie po zakończeniu koncertu są nie do opisania. Wszyscy byli bardzo poruszeni i przejęci tak ciekawą aranżacją.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

„Twój Vincent”

W październiku uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli w projekcji filmu „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Film opowiada historię życia i śmierci Vincenta van Gogha - jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów. Dzieło jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską złożoną z 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu ponad 2 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Paleta barw pobudzająca wyobraźnię, kryminalna fabuła i nastrojowa muzyka to z pewnością walory tego filmu. Polecamy wszystkim miłośnikom dobrego kina.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Wyniki konkursu o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego

W październiku odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Z nieopisaną radością informujemy, że wśród uczniów są znawcy twórczości i życia Mistrza z Czarnolasu. Miłośnicy talentu „ojca poezji polskiej” przybyli do sali 34 i zmagali się z różnymi zadaniami dotyczącymi między innymi etapów życia, gatunków literackich i dzieł poety renesansu.
Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Martyna Siwiec z klasy II TL1 i Maria Flejszczak z klasy II TL2. Miejsce trzecie przypadło Aleksandrze Łaskarzewskiej z klasy II TL1.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poznawaniu dzieł Jana Kochanowskiego, które są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla jego następców.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Trening Umiejętności Społecznych

W naszej szkole realizujemy projekt „Trening Umiejętności Społecznych”.
Jest to program Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży we współpracy z Credit Suisse. Został
stworzony z potrzeby zwrócenia większej uwagi na znaczenie kompetencji personalnych i
społecznych, poprzez zapisanie ich w efektach kształcenia wspólnych dla wszystkich
zawodów. Jest wiec bardzo przydatnym narzędziem odpowiadającym zmianom w szkolnictwie zawodowym.
Celem programu jest rozwiniecie wśród młodzieży umiejętności, które w dalszej
perspektywie zwiększą możliwości młodych ludzi na znalezienie miejsca na rynku pracy, a
także wpłyną pozytywnie na jakość życia osobistego.
Na program składają się dwa elementy: cykl 25 zajęć z zakresu kształtowania kompetencji
społecznych oraz realizacja przez uczniów autorskich projektów o charakterze edukacyjno-społecznym. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w wybranych grupach projektowych przez nauczycieli: p.Katarzynę Pałkiewicz, p.Agnieszkę Skarupę, p.Justynę Szarańską, p. Małgorzatę Szydłowską i p. Beatę Śliwińską.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

Wycieczka do Gross- Rossen i Książa

11 października uczniowie klas 2TL2, 2 TS i 3TL1 pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w wycieczce krajoznawczej. Ich pierwszym celem było poznanie historii obozu Gross- Rossen w Rogoźnicy. Tu obejrzeli film opowiadający o historii obozu, makietę obozu, a następnie pod opieką przewodnika przeszli przez bramę obozową i zobaczyli m. in. fundamenty bloków i krematorium, dzwon obozowy, części piwniczne łaźni, kuchni więźniarskiej, tkalni oraz bloku 9/10, piec krematorium polowego, ścianę śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów (dziś w tym miejscu umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom obozu) oraz stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z dwu głównych miejsc pracy więźniów.
Następnym etapem wycieczki był zamek Książ, gdzie uczniowie zapoznali się z dziejami obiektu, a przewiodniczka podczas spaceru po licznych salach zamkowych opowiadała o wydarzeniach poprzedzających II wojnę światową oraz podczas jej trwania. Uczestnicy wycieczki poznali sylwetkę Jana Henryka XV, syna Jana Henryka XI, który przeprowadził tzw. drugą wielką przebudowę zamku.Dzięki niemu Zamkowe tarasy otrzymały swoją dzisiejszą formę. Hochberg w 1908 roku rozpoczął również budowę wałbrzyskiej Palmiarni, prezentu dla swej małżonki Księżnej Daisy. Odwiedziliśmy również podziemia budynku, do którego w latch 1943-45 wkracza nazistowska paramilitarna organizacja „Todt“. To tu przygotowywano jedną z głównych kwater Hitlera. Po zakończeniu spaceru pod opieką przewodnika uczniowie mogli pospacerować alejkami w ogrodzie. Wyjazd zaowocował poszerzeniem wiedzy historycznej.

2017-11-13;   Beata Śliwińska

II edycja Projektu Zawodowy Wrocław

Dziś ruszył nabór do II edycji Projektu Zawodowy Wrocław. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Projekcie zapraszam do sali nr 14 w celu wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Formularz jest również zamieszczony na facebooku na grupie Zawodowy Wrocław ZSL i w plikach do pobrania.
Uczestnikiem Projektu może być osoba, która w chwili podpisywania deklaracji uczestnictwa spełnia łącznie następujące kryteria:
a) jest osobą w wieku 15-24 lat
b) uczęszcza do naszej szkoły.
Projekt obejmuje następujące formy wsparcia:
a) szkolenia grupowe z zakresu kompetencji interpersonalnych i poruszania się po rynku pracy.
W trakcie szkoleń uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe i piśmiennicze oraz zaświadczenie wydane przez Realizatora Projektu. Zajęcia będą odbywały się w szkole.
Po ukończonym szkoleniu interpersonalnym uczeń będzie mógł wziąć udział w:
b) kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych (operator wózków widłowych, transport i spedycja międzynarodowa-umowy, ubezpieczenia, konwencje CMR, obsługa celna przesyłek)
lub
płatnym (1750 zł) stażu zawodowym
oraz
wycieczce zawodoznawczej dla uczniów, którzy wykażą się najlepszymi wynikami w nauce i będą brali udział w kursach specjalistycznych.

2017-11-08;   Agnieszka Skarupa

Wyniki Regionalnego Konkursu Piosenki patriotycznej i wojskowej w Oławie

Z radością informujemy, że 30.10.2017 r. młodzież naszej szkoły wzięłą udział w "Regionalnym Konkursie Piosenki patriotycznej i wojskowej" w Oławie. W efekcie znakomitych popisów solistycznych, przy bardzo silnej konkurencji, dwóch uczniów otrzymało wyróżnienia:
- Małgorzata Kałuża /klasa IV TLC; opiekun p. M. Szydłowska/
- Bartłomiej Szczepański /klasa III TL2/; opiekun p. P. Laska/
Gratulujemy !

2017-11-03;   M S

Uwaga

Test z języka angielskiego kwalifikujący do wyjazdu na praktyki zagraniczne (Hiszpania) w ramach projektu Erasmus odbędzie się w poniedziałek 30 października o godz. 14.00.
Wszystkich chętnych z klas trzecich w zawodzie technik logistyk i spedytor zapraszamy do sal: 46 i 40

Test przeprowadzą p.L.Wołk i p. B. Stępniewicz

2017-10-27;   L S