Do wakacji pozostało

---

Aktualności

Spotkanie z innowatorem

W najbliższy czwartek, 19 kwietnia 2018r. w ramach projektu "Słowa mają moc", w auli szkolnej odbędzie się spotkanie z innowatorem panią Mają Zabokrzycką- wiceprezes Fundacji "Dom Pokoju". Spotkanie potrwa od 10.40 d0 12.15, a uczestniczyć w nim będą klasy: 2 TL1,2 TL2, 1 TL2 i 1 AS.
Wybrane klasy serdecznie zapraszamy do auli szkolnej.

2018-04-16;   Beata Śliwińska

Wyjście do Narodowego Forum Muzyki

10 kwietnia 2018r. uczniowie klas 1 TL1, 1 TL2, 2 TL1 i 2 TS wzięli udział w koncercie edukacyjnym pt. „Romanca a’la kujawiak- polskie tańce narodowe” w Narodowym Forum Muzyki. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wystąpił przed młodzieżą Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zaprezentował polskie tańce narodowe, dzięki czemu mogli poznać ich specyfikę i charakter. Widzowie zostali wprowadzeni w świat polskich tańców narodowych (poloneza, mazura, kujawiaka, oberka, krakowiaka) poprzez opowieść o rodzącym się między młodymi ludźmi uczuciu, ich wspólnych romantycznych i zabawnych doświadczeniach oraz ich fascynacji muzyką i tańcem. Finałem całego spektaklu był wielki polonez tańczony zwyczajowo na balu studniówkowym. Widowisko wywarło niesamowite wrażenie.

2018-04-15;   Beata Śliwińska

Konkurs ortograficzny

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym o tytuł I MISTRZA ORTOGRAFII Zespołu Szkół Logistycznych. Jeżeli chcesz sprawdzić własne umiejętności w zakresie ortografii, a także pochwalić się znajomością zasad ortograficznych, przyjdź,
18 kwietnia 2018r. o godzinie 12.20 do sali 34.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Przewidywane nagrody!!!

2018-04-15;   Beata Śliwińska

Wyniki konkursu dotyczącego znajomości "lektur z gwiazdką"

Miło nam ogłosić, że w szkole są znawcy "lektur z gwiazdką". 11 kwietnia 2018r. tłumnie przybyli na konkurs sprawdzający znajomość lektur obowiązkowych na egzaminie maturalnym.Męczyli się, pocili, aby wypaść jak najlepiej,gdyż chcieli skontrolować swoją wiedzę na kilkanaście dni przed maturą.
Znawcami okazali się:Adrianna Alcer z klasy IV TLA - I miejsce oraz Katarzyna Mrozek (IV TLC) i Jarosław Kozdrowski(IV TLA)- II miejsce.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i przypominamy, że macie jeszcze czas na powtórzenie najwybitniejszych dzieł polskiej literatury.
Maturzyści!!! Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego odbędzie się 4 maja 2018r.
Panie Polonistki życzą połamania piór!!!

2018-04-14;   Beata Śliwińska

Wyniki X Powiatowego Konkursu "Wrocław na fotografii - Wrocławskie kamienice w przestrzeni miejskiej"

Wyniki X Powiatowego Konkursu "Wrocław na fotografii - Wrocławskie kamienice w przestrzeni miejskiej:

I miejsce - Maciej Michniewicz z LO nr X za pracę pt. "Studnia z widokiem na niebo"
II miejsce - Bartosz Kaźmierczak z LO nr IX za pracę pt. "Kałużowa symetria"
Magdalena Witek z Zespołu Szkół Logistycznych za pracę pt. "Tunel ku słońcu"
III miejsce -Natalia Wilczyńska z Zespołu Szkół Gastronomicznych za pracę pt. "Kamienica w
centrum"
Tomasz Janus z LO nr IX za pracę pt. "Kamienica w centrum"
Przyznano 5 wyróżnień:
Emilia Ernst z LO nr VIII
Kamila Borecka z LO nr IX
Katarzyna Ćwikła z LO nr I
Joanna Suppan z LO Nr III
Patrycja Kozak z ZSTiE
Gratulujemy. Uroczysty finał Międzyszkolnego Projektu "Magnum Praemium Wratislaviae"
i rozdanie nagród odbędzie się w naszej szkole w dniu 20 kwietnia /piątek/ o godz. 10.00.
Organizatorzy

2018-04-13;   Organizatorzy

Wyniki X Powiatowego Konkursu na reportaż o Wrocławiu

Wyniki X Powiatowego Konkursu na reportaż o Wrocławiu w ramach Międzyszkolnego Projektu "Magnum Praemium Wratislaviae":

I miejsce - Katarzyna Drelichowska z LO nr I za pracę pt. "Wrocław na własne oczy i rozum"
II miejsce - Alicja Łysakowska z ZSL za pracę pt. "Ich nie ma na mapach Wrocławia"
III miejsce - Michał Fąfara Z ZSL za pracę pt. "Historia kamienicy pod Złotą Koroną"

Gratulujemy. Uroczysty finał Międzyszkolnego Projektu "Magnum Praemium Wratislaviae"
i rozdanie nagród odbędzie się w naszej szkole w dniu 20 kwietnia /piątek/ o godz. 10.00.
Organizatorzy

2018-04-13;   Beata Wojdyło

Uwaga Konkurs!

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszam wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie przyrodniczym pt. „Chrońmy naszą planetę”. Konkurs jest dwuetapowy. I etap- wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej nawiązującej do ochrony przyrody do dnia 19 kwietnia. II etap to test sprawdzający wiedzę z podanych zagadnień, który odbędzie się 20 kwietnia w piątek na 5 i 6 godzinie lekcyjnej. Informacje na temat konkursu i zgłoszenie udziału do dnia 17 kwietnia do p. Sylwii Nejfert.
Zagadnienia do II etapu- test sprawdzający
- dziura ozonowa,
- kwaśne opady,
- smog,
- globalne ocieplenie a może ochłodzenie? Efekt cieplarniany,
- zróżnicowanie dostępności do czystej wody na świecie jako problem na skalę światową,
- problem pustynnienia obszarów,
- recykling,
- energetyka alternatywna, technologie energooszczędne…
- idea zrównoważonego rozwoju,
- ochrona przyrody na świecie i w Polsce. Międzynarodowe inicjatywny w zakresie ochrony środowiska oraz formy ochrony przyrody.

Sylwia Nejfert

2018-04-13;   L S

ABSOLWENCI ZDAJĄCY MATURĘ

ABSOLWENCI ZDAJĄCY MATURĘ
Proszę sprawdzić czy dokonane przez Państwa opłaty
za egzaminy maturalne wpłynęły na konto OKE.
Brak wpłaty spowoduje niedopuszczenie do matury.

2018-04-12;   A. Doruch

Konkurs dla klas IV dotyczący znajomości "lektur z gwiazdką"

Ogłaszamy konkurs dla klas IV dotyczący znajomości "lektur z gwiazdką". Przypominamy, że ich znajomość bezwzględnie obowiązuje na maturze. Eliminacje odbędą się 11 kwietnia 2018r. o godz. 12.20 w sali 34. Serdecznie zapraszamy MATURZYSTÓW, aby sprawdzili swoją wiedzę na chwilę przed egzaminem.

2018-04-09;   Beata Śliwińska

Wycieczka zawodoznawcza do Bazy Wojskowej Wrocław Strachowice

26 i 27 marca 2018r. uczniowie klas 2 TLi i 3 TLi pod opieką wychowawców zwiedzali 8 Bazę Wojskową JW1155KOL Wrocław Strachowice. Po przybyciu na miejsce wysłuchali prelekcji na temat logistycznych sytuacji kryzysowych w transporcie lotniczym. Następnie obejrzeli Bazę Wojskową i hangary. Na koniec przeszli elementarne szkolenie ogólnorozwojowe z transportu lotniczego.W drodze powrotnej młodzież wymieniała między sobą uwagi, spostrzeżenia i refleksje. Z relacji uczestników można stwierdzić, że klasowe wyjście było udane i ciekawe.

2018-03-30;   Beata Śliwińska

Liga strzelecka

Dnia 23 marca 2018 r. odbyła się przedostatnia runda ligi strzeleckiej szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska 2017/2018 o puchar Dyrektora I LO z Wołowa.
Dziękujemy drużynie w składzie: Klaudia Opolska, Daniel Wojdat, Karolina Kułakowska, Bartłomiej Zaranek i Dominika Majkowicz.
Zbigniew Jarek

2018-03-29;   L S

Tester oprogramowania z Armii

Klasę 1TLi odwiedziła osoba z armii, ale związanej z branżą IT.
Ewa Kienc-Brachmańska - tester oprogramowania z TestArmy Group S.A. Opowiedziała uczniom czym zajmuje się tester oprogramowania i czemu testowanie jest potrzebne. Żyjemy w czasach, w których trudno wyobrazić sobie sferę naszego życia gdzie nie ma oprogramowania lub za chwilę go nie będzie. Każdy z nas popełnia błędy i tak też jest w przypadku programistów, którzy piszą kod. Tester ma za zadanie znaleźć te błędy, zanim zrobią to inni. Historia pokazuje, że czasem niewielkie błędy mogą prowadzić do ogromnych strat. Tak było w przypadku katastrofy rakiety Mariner 1 z 1962 roku zbudowanej za ogromną na tamte czasy kwotę 18,6 mln dolarów, która z powodu błędu zakończyła swoją misję po 294 sekundach lotu.
Dużo tragiczniejszy w skutkach okazał się błąd oprogramowania w maszynie do rentgena Therac-25. W skutek błędu pacjenci otrzymali 100 krotnie większa dawkę promieniowania. 5 osób zmarło na skutej choroby popromiennej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak na co dzień pracuje tester, jakie błędy zgłasza i w jaki sposób. Była też możliwość sprawdzenia swojej spostrzegawczości i znalezienia błędów.
Na rynku IT wciąż brakuje specjalistów, więc kto wie, czy któryś z uczniów za kilka lat nie zasili armii testerów :)
Małgorzata Symber.

2018-03-28;   L S

Światowy Dzień Wody na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

22 marca 2018r. uczniowie klas 1 TL1 i 1 TL2 wraz z paniami: Sylwią Nejfert i Beatą Śliwińską uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z okazji Światowego Dnia Wody na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod hasłem „Woda dla natury”.
Światowy Dzień Wody jest świętem ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1922r. i obchodzonym każdego roku w marcu.
Uroczystości poświęcone Dniu Wody rozpoczęły się przemówieniami: prof. dr hab. inż Jarosława Bosego- prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. dr hab. inż. Bernarda Kontnego- dziekana wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji oraz mgr Pauliny Boroń- Kacperek- dyrektora biura rekrutacji. Następnie młodzież wysłuchała 15 minutowego wykładu na temat „Możliwości pracy zawodowej w zakresie inżynierii i gospodarki wodnej”. Potem udała się na seminarium dotyczące ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry. W drugiej części warsztatów uczniowie poznali zasady modelowania hydrodynamicznego w ciekach, zobaczyli eksperyment z lepkości cieczy oraz wysłuchali zagadnień dotyczących oczyszczania ścieków i samooczyszczania się wód powierzchniowych. W międzyczasie zwiedzali stanowiska wystawowo-reklamowe firm i urzędów związanych z gospodarką wodną i wydziałowych kół naukowych. Około godz. 15.00 nastąpiło zakończenie Światowych Dni Wody, podczas którego nasi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

2018-03-26;   Beata Śliwińska

Olimpiada Spedycyjno - Logistyczna

W Legnicy odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno - Logistycznej w, której brał udział uczeń klasy IV TLc Krzysztof Staszak. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

2018-03-22;   Zbigniew Jarek

Dzień Kobiet w naszej szkole

8 marca obchodzimy w Polsce Święto Kobiet. Szczególnie istotną rolę Dzień Kobiet miał w okresie PRL-u, kiedy to był bardzo głośno świętowany. Najpopularniejszym podarunkiem były wtedy goździki, rajstopy, mydło czy kawa. Obecnie częściej wręcza się kwiaty lub czekoladki.
Chłopcy z klasy 1 TL2 nie zapomnieli o tym święcie i przygotowali dla Pań nauczycielek jak i wszystkich dziewczyn małą niespodziankę- wykonali przepiękne laurki, do których dołączyli życzenia i słodki upominek. Serdecznie dziękujemy chłopcom za pamięć i życzenia.

2018-03-19;   Beata Śliwińska

IV Targi Edukacji Międzykulturowej

7-8 marca 2018 r. panie Justyna Szarańska i Beata Śliwińska uczestniczyły w IV Targach Edukacji Międzykulturowej pod hasłem: „Empatia, otwartość, integracja. Co widać z drugiej strony?”, które odbyły się w Oratorium Marianum przy placu Uniwersyteckim we Wrocławiu.
Pierwszego dnia odbyły się prezentacje i wykłady organizacji pozarządowych i instytucji, które przedstawiały pomysły na projekty międzykulturowe, mające być inspiracją dla szkół i przedszkoli. Głos zabrali przedstawiciele m.in. Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wrocławskiego Centrum Integracji, Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacji Go’n’Act, Fundacji Ukraina, Fundacji Dom Pokoju, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji czy Fundacji WrOpenUp. Dzień drugi, w części wstępnej, przeznaczony był na debatę ekspertów i urzędników dotyczącą działań miasta Wrocławia w zakresie edukacji międzykulturowej oraz wyzwań i skutecznych metod pracy z partnerami z regionu Saksonii.
Po przerwie nastąpiła część artystyczna. Wystąpił Międzykulturowy Chór Dziecięcy, Chór
Studentów Rocznego Kursu Przygotowawczego i Międzykulturowy Teatr Ambasadorów Dialogu. W trakcie targów w korytarzu rozmieszczone były stoiska organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy oferujące działania dla szkół i przedszkoli.
Targi podniosły naszą wiedzę na temat ofert organizacji pozarządowych w zakresie podnoszenia kompetencji międzykulturowych. Na pewno wykorzystamy niektóre propozycje w naszej edukacji.

2018-03-18;   Beata Śliwińska

"Czwarta władza"

6 marca 2018r. uczniowie klas: 1 TL1, 1 TL2, 1 TAT, 2 TL1, 2 TS, 2TE, 2 TPK i 3 Tli wraz z wychowawcami uczestniczyli w projekcji filmu „Czwarta władza” w reż. Stevena Spielberga z Meryl Streep i Tomem Hanksem w rolach głównych. Ten dramat polityczny opowiada o dwojgu wydawcach dziennika„The Washington Post” Katherine Graham i Benie Bradlee, którzy stają na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez władze USA. Film porusza problem szacunku dla wolności prasy, neguje cenzurę. Polecamy wszystkim miłośnikom dobrego kina.

2018-03-15;   Beata Śliwińska

Wrocławskie Obchody Dnia Języka Ojczystego

21 lutego 2018r. panie Agnieszka Doruch i Beata Śliwińska wzięły udział we wrocławskich obchodach Dnia Języka Ojczystego zorganizowanych przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Uroczystość rozpoczął wykład prof. dr hab. Leszka Pułki pt. „Obrazowość języka w kontekście mediów społecznościowych”. Następnie głos zabrała nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, która opowiedziała, jak Dzień Języka Ojczystego obchodzi się w tutejszej placówce. W trakcie zaplanowanej przerwy wraz z innym nauczycielami wymieniliśmy doświadczenia polonistyczne dotyczące języka rodzimego, a także spraw kształcenia i nauczania. Po przerwie wystąpił polski językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jan Miodek. Wystąpienie, które przygotował na to spotkanie dotyczyło polszczyzny lat 1918-2018. Popularyzator wiedzy o języku polskim pięknymi słowami opowiedział, jak zmieniała się polszczyzna na przestrzeni wieków.
Owacjom nie było końca- profesor nie mógł opuścić sali. Ostatni referent – konsultant WCDN- pan Bogdan Biernacki przygotował prezentację pt. „Na końcu języka”.
Spotkanie uważamy za bardzo udane.

2018-03-10;   Beata Śliwińska

VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w WSB Dabrowie Górniczej

Na VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej – zgłosiło się ponad 350 uczniów z 71 szkół z całej Polski. Wśród uczestników byli uczniowie klas na profilach technik logistyki, technik spedytor czy technik eksploatacji portów i terminali. Nasza reprezentacja w składzie: Aleksandra Nowicka (4TLB), Natalia Gawryś (3TL1), Paulina Dudek (3TL1), Patryk Pawelczak (4TLB), Tomasz Dawid (4TLC), Krzysztof Hurkała (3TL1) wróciła z Konkursu z nowymi doświadczeniami...Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji...już wkrótce.

2018-03-09;   Agnieszka Skarupa

VI Forum Zawodoznawcze pod hasłem

W dniu 28.02.2018 r. w naszej szkole odbyło się VI Forum Zawodoznawcze pod hasłem "Mój zawód moja przyszłość".
Forum Zawodoznawcze to wydarzenie stwarzające uczniom klas maturalnych niepowtarzalną okazję do kompleksowego zapoznania się z różnorodną ofertą przedsiębiorstw, w których w przyszłości będą mogli podjąć pracę. Natomiast uczniowie klas rocznikowo młodszych mają okazję zapoznać się z ofertą firm w ramach możliwości odbycia praktyk zawodowych.
W części wykładowej firmy przedstawiciele firm: PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wSuport.pl, Komsa Polska, Amazon, Kuehne+Nagel, Poczty Polskiej, Neonet oraz Hit Transpor przedstawili możliwości rozwoju, zasady rekrutacji, a także perspektywy zatrudnienia.
Uczniowie mieli również możliwość indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami przedsiębiorstw przy stoiskach firmowych.
Dziękujemy firmom za aktywny udział w wydarzeniu, poświęcony czas i zaangażowanie.
Zapraszamy na fotorelację....

2018-03-05;   Agnieszka Skarupa

Miejsce praktyk w Saragossie

Tutaj spełniamy swoją pasję.
Pozdrawiamy z Hiszpanii.

2018-03-01;   L S

Fotorelacja z wycieczki do firmy partnerskiej Kuehne Nagel

Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć z wycieczki zawodowej do firmy Kuehne Nagel.

2018-02-26;   L S

Apel z okazji miesiąca oszczędzania energii

Miesiąc luty ustanowiony jest Miesiącem Oszczędzania Energii i z tej okazji uczniowie z klasy 2 TS przygotowali apel pt. „My i środowisko- o energii i jej oszczędzaniu”. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne decyzje i wybory wpływają na życie naszego środowiska, a w dalszej konsekwencji mają wymiar globalny. Energia jest niezbędna w życiu człowieka. Pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby, osiągać coraz wyższy poziom życia, realizować nasze pragnienia. Pamiętajmy jednak, aby racjonalnie z niej korzystać, gdyż troska o Ziemię i klimat jest integralną częścią naszej społecznej odpowiedzialności.

Sylwia Nejfert

2018-02-23;   L S

Informacja o zakwalifikowanych szkołach do III etapu XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna"

Informujemy, że następujące szkoły zakwalifikowały się do III etapu XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna" /w kolejności alfabetycznej/:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
Liceum Ogólnokształcące Nr III
Liceum Ogólnokształcące Nr XII
Liceum Ogólnokształcące Nr XVI
Zespół Szkół Gastronomicznych
Zespół Szkół Logistycznych

W II etapie /wiedzowym/ następujący uczniowie uzyskali najlepsze wyniki:

I miejsce - Krzysztof Bałenkowski /Liceum Ogólnokształcące Nr XII/ - 61 pkt.
II miejsce - Michał Kempski /Zespół Szkół Logistycznych/ - 58 pkt.
III miejsce - Aleksandra Łuszczek /Zespół Szkół Logistycznych/ - 51 pkt.
Gratulujemy. Organizatorzy.

2018-02-23;   Małgorzata Szydłowska